طراحی واکنش گرا

طراحی سایت responsive (واکنشگرا)

طراحی واکنش گرا یا Responsive، متدی در طراحی وبسایت است که وبسایت را منطیق بر سایز نمایشگر کاربر نمایش می دهد. بدون هیچ حرف اضافه ای، در اینفوگرافیک پیوست می توانید اطلاعات کاملی درباره وبسایتهای کنشگرا و شیوه عمل آنها بدست آورید.

از آنجا که امروزه فناوری به یک بخش ضروری از زندگی روزمره تبدیل شده است در نتیجه می بایست طیف گسترده ای از دستگاه هایی که کاربران به واسطه آنها قادر به دسترسی به اینترنت هستند را در نظر گرفت. زیرا انعطاف پذیری، کلید موفقیت در کسب و کار ،به خصوص، کسب و کار آنلاین است.

امروزه کاربران از بیشمار نمایشگر در ابعاد بزرگ و کوچک برای دستیابی به صفحات اینترنت استفاده میکنند.

تا چندی پیش برای نمایش یک وب سایت در موبایل، طراحی و برنامه نویسی مجزا تحت عنوان Mobile version یا سایت موبایل محور انجام می‌شد. در این نوع طراحی، سرور با توجه به شناسه مرورگر کاربر تشخیص می داد که کاربر سایت را با موبایل بازدید می کند در این حالت محتوای موبایل را در همان آدرس به او نشان می‌داد یا او را به URL مخصوص موبایل هدایت می نمود.

اهمیت طراحی واکنش گرا ریسپانسیو (RESPONSIVE)
با طراحی سایت واکنش گرا دیگر نیازی نیست که برای هر گجت موجود در بازار یک سایت اختصاصی طراحی کرد.در طراحی سایت واکنش گرا که Responsive Web Design مشهور است، ساختار لایه‌های سایت به صورت شناور طراحی می‌شود که باعث تنظیم عرض صفحه، سایز متن و … در ابعاد مختلف می شود که این کار به صورت کاملا خودکار انجام می‌شود.سایت واکنش گرا برای واکنش سایت نسبت به تغییر دستگاه های مختلف مانند تبلت، موبایل، لپ تاپ، تلویزیون های هوشمند و همچنین تغییر رزولوشن ها مورد استفاده قرار می گیرد.یک شرکت پیشرو و موفق بایستی اطلاعات کسب و کار خود را به بهترین نحو ارایه ونسبت به تغییر دستگاه کاربران واکنش مناسب دهد.با توجه به این امکان بی نظیر کاربر تعامل بهتری با سایت برقرار کرده و این تکنیک تاثیر مثبت و جذب بیشتری روی کاربر خواهد داشت.هم اکنون موقع تغییر و ارائه سایت در محتوایی جدید و قالبی پیشرو می باشد.responsive diagramگوگل اعلام کرده است که وبسایتهای دارای نسخه موبایلی را در نتایج جستجو مشخص کرده و در نتیجه دارا بودن نسخه موبایل، به عنوان عاملی موثر بر بهینه سازی وبسایت درنظر گرفته خواهد شد. همچنین مطابق آمارها، تعداد کاربرانی که در سال ۲۰۱۵ از طریق موبایل به اینترنت مراجعه می کنند، از تعداد کاربران دسکتاپ پیشی خواهد گرفت. همین دو دلیل کافی است که برای طراحی مجدد وبسایت خود و ایجاد نسخه موبایلی آن اقدام نمایید.

بررسی responsive بودن (واکنشگرا) سایت
برای اینکه متوجه شوید یک سایت واکنشگرا هست یا خیر کافی است سایت را در مرورگر خود باز کنید سپس به اهستگی عرض مرورگر را کم کنید، اگر سایت واکنشگرا باشد چیدمان صفحه حفظ میشود و به هم نمیریزد و هیچ اسکرول افقی در صفحه نشان داده نمیشود. این در حالی است که در سایت هایی که رسپانسیو نیست این اتفاق نمی افتد و اسکرول افقی ظاهر میشود. البته ابزارهای گوناگونی برای تست رسپانسیو بودن سایت وجود دارد از جمله :
۱) ابزار xrespond
۲) ابزار responsinator
۳) Google Mobile Test
۴) Am I responsive
۵) Designmodo Responsive Test
۶) Chrome Inspect Element
مزایای سایت های responsive (واکنشگرا)
سایت های واکنشگرا مزایایی دارد از قبیل :
– افزایش قدرت سئو سایت
– افزایش بازدیدهای سایت و بازدیدکنندگان سایت
– رتبه بهتر و بالاتر در گوگل

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *