کنسرسیوم جهانی وب

کنسرسیوم جهانی وب

کنسرسیوم جهانی وب یا W3C 1 کنسرسیومی است که سازمان‌های عضو آن می‌کوشند تا استانداردهای وب گسترش را گسترش دهند. راهبری وب جهانی در راستای افزایش پتانسیل آن توسط پروتکل‌های توسعه‌ای و راهکارهای ویژه آن، زمینه‌ساز رشد وب در درازمدت خواهد بود.

استانداردهای کنسرسیوم جهانی وب

نخستین و مهم‌ترین ماموریت W3C از طریق خلق استانداردهای وب و راهکارها دنبال می‌شود. پس از سال ۱۹۹۴میلادی، W3C بیشتر از ۹۰ استاندارد این‌چنینی را به‌صورت توصیه‌های W3Cپیشنهاد کرده است. همچنین W3C در زمینه آموزش و توسعه، نرم‌افزار توسعه و خدمات‌رسانی به‌صورت یک انجمن باز برای تبادل‌نظر در زمینه وب فعالیت می‌کند.

روشن است که برای رسیدن وب به بالاترین توانایی‌های آن، فناوری‌های بنیادین وب باید با یکدیگر سازگار باشند و به هر سخت‌افزار و نرم‌افزاری برای دسترسی به وب، امکان فعالیت بدهند. W3C این هدف را «یکپارچگی عملیات وب» می‌خواند. W3C با انتشار باز و غیراختصاصی استانداردها برای زبان‌های وب و پروتکل‌های آن، می‌کوشد تا از ناهماهنگی وب جلوگیری کند.

در ادامه به اختصار در باره چند نمونه از استانداردهای کنسرسیوم جهانی وب می‌پردازیم:

HTML

زبان نشان‌گذاری ابرمتن یا HTML ۲ یک زبان بین‌المللی برای شبکه جهانی وب است. همزمان با گسترش اولین مرورگر وب، تیم برنزلی زبان HTML را براساس SGML ۳ ارائه کرد. HTML یک زبان متنی است که مرورگرها می‌توانند آن را دریافته و به‌شکل متن و تصاویر گرافیکی نمایش ‌دهند. مرورگرها در آغاز تنها فایل‌های متنی را بر یک پلتفرم پردازش می‌کردند و این نقطه آغاز کار بود. پس از آن با افزایش کارآمدی مرورگر‌ها، تیم برنزلی کدهای HTML خود را روی اینترنت قرار داد و بدین ترتیب صفحات وب شامل متن و تصاویر گرافیکی شد. در این زمانHTML هنوز به‌صورت یک استاندارد برای وب درنیامده بود. با پیدایش کنسرسیوم جهانی وب بود که این زبان به‌صورت یک استاندارد برای وب درآمد و هم‌اکنون نیز توسط همین کنسرسیوم و کارگروه‌های مرتبط با آن درحال توسعه و گسترش است.

XML

زبان نشان‌گذاری گسترش‌پذیر یا XML ۴ یک زبان ساده و انعطاف‌پذیر در قالب متن است که براساس SGML نوشته شده. کنسرسیوم شبکه جهانی وب، استاندارد XML را پیشنهاد کرد. این کنسرسیوم همچنین اولین مرکز توسعه تمام ابزارهایی است که براساس استاندارد XML تولید می‌شوند. زبان XML بسیار شبیه زبان HTML است، با این تفاوت که HTML اطلاعات و داده‌ها را نمایش می‌دهد. اما XML اطلاعات و داده‌ها را تفسیر می‌کند. همچنین در XML برچسب‌های از پیش‌تعریف‌شده‌ای مانند HTML وجود ندارد و برنامه‌نویسان با توجه به نیازهای برنامه برچسب‌ها را تعریف می‌کنند.

مرورگر صوتی

تلفن از ???سال پیش از مهم‌ترین دستاوردهای بشر برای برقراری ارتباط با یکدیگر به‌شمار می‌آید. وب در مقایسه با تلفن دیرتر به‌وجود آمد، اما به‌سرعت در جهت برقراری انواع ارتباطات، پیشرفت می‌کند. امروزه نزدیکی و همگرایی ارتباطات از راه دور و وب باعث شده که بسیاری از امکانات فناوری وب در عرصه تلفن نیز وارد شود و این امر موجب شده تا بسیاری از توسعه‌دهندگان وب به ساخت ابزارهایی روی وب اقدام کنند که از طریق تلفن قابل دسترسی باشد و مردم بتوانند از طریق صوت با این ابزارها ارتباط متقابل داشته باشند.

کنسرسیوم جهانی وب چارچوبی جهت برقراری ارتباطات صوتی ایجاد کرده است که مکالمات صوتی، ترکیب اصوات، شناسایی اصوات و هر نوع ابزاری برای پاسخ به درخواست‌های مبنی بر صوت را برای کلیه افراد اعم از ناشنوایان و نابینایان شامل می‌شود. ابزارهای ممکن در این زمینه عبارتند از: ابزارهای دسترسی به اطلاعات شخصی، عمومی و بازرگانی و برقراری ارتباط با دیگران.

URL

مکان‌یاب واحد منبع یا URL ۶ ایجاد یک جامعه جهانی از دیگر اهداف بزرگ وب از آغاز پیدایش آن بوده است که در آن اطلاعات به‌اشتراک گذاشته شود. وب برای رسیدن به این هدف از سیستمURL استفاده می‌کند. URLها پایه و اساس معماری وب هستند. هر نوع منبع قابل دسترسی بر وب اعم از صفحات HTML، تصاویر گرافیکی، کلیپ‌های ویدئویی و برنامه‌ها یک نشانی دارند که توسط URL برای کامپیوترها قابل خواندن می‌شود. URL از ۳ بخش تشکیل شده است:

۱- نام سازوکاری که برای دسترسی به منبع موردنظر به‌کار می‌رود.

۲- نام میزبانی که منبع در آن قرار گرفته است.

۳- نام خود منبع که به‌صورت یک مسیر معین می‌شود.

منابع

http://www.w3.org/Consortium

http://www.yoursite2web.com

http://www.itiran.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *